Videókazettáról DVD-RE

Videófelvételek DVD-re mentése

 

Tudtad, hogy a VHS lejátszód egy 1976-ban bemutatott, tehát már 37 éves szabvány szerint működik? Azóta háztartások milliói rögzítették a mozgóképes emlékeket, TV filmeket videokazettára. Sajnos csak most, több, mint 30 év után döbbent rá az emberek többsége, hogy ez sem egy örökéletű formátum..

Sok gyengébb minőségű kazetta már 10 éves korára nézhetetlenné válik, így lassan nem lesz mit megmenteni!

Minden számítógépünkkel tudunk videofelvételt menteni, a napi kapacitásunk 3-10 óra, és erre bizony szükség is van, kazetták százait digitalizáljuk minden hónapban.

VHS
S-VHS
lehet
VHS-C
S-VHS-C
VIDEO8, Hi8
Digital8 lehet
       miniDV   microMV

 

BETAMAX UMATIC BETACAM SP BETA SP DIGITAL BETACAM DIGITAL BETA
 
 
Felbontás, bitráta:
A PAL rendszerű videókat egységesen 720*576-os, az NTSC rendszerűeket pedig 720*480-as, szabvány DVD felbontáson digitalizáljuk, 25, illeteve 29,97 képkocka/másodperces sebességgel. A használt bitráta VHS anyagok esetében CBR 5500, egy órás DV anyagoknál CBR 8000.

Kérhető formátumok, vagyis milyen formában viheted el a videóidat?
 
DVD - VideoDVD formátum:
Ha VideoDVD-t írunk, akkor ez meg fog egyezni a boltban vásárolható DVD filmek formátumával, lesz AUDIO_TS és VIDEO_TS mappa, a videók pedig .vob-okban lesznek a lemezen. Le fogja játszani a számítógép, és a TV-hez kötött asztali DVD lejátszó. Felmásolni számítógépre csak speciális programokkal lehet.
 
DVD - MPG fájlok:
Alapvetően MPEG2 fájlok jönnek létre a számítógépeinkben, ezeket feldaraboljuk felírható méretűekre, és DVD lemezre írjuk. A lemezről a videofájlokat könnyen fel lehet másolni a számítógépre, vagy egyéb adathordozóra. Ezt a DVD-t számítógéppel le lehet játszani a videókra kattintással, viszont az asztali DVD lejátszó szinte biztosan nem tud vele kezdeni semmit.
 
Pendrive, vagy egyéb USB adathordozó:
Erre is az .mpg fájlokat tudjuk felmásolni, tulajdonságaiban megegyezik a DVD - MPG lehetőséggel, csak itt az adathordozó nem DVD, hanem pendrive, vagy HDD.
 
DV-AVI:
Az AVI egy kimondottan utómunkára fejlesztett videoformátum, majdhogynem tömörítetlen videofájlok készülnek így. A fájlméret hatalmas, műsor óránként 13GB, és csak számítógép tud ezekkel kezdeni bármit, ott is a profi vágóprogramok. Viszont ha kompromisszum mentes minőségre vágysz, kérd Aviban a videókat! A fájlméret miatt ezeket csak HDD-n lehet elvinni.
Szerencsére mindegyiknek van bőven gyerekbetegsége:
-A DVD-k nem tartanak 10-15 évnél tovább, karcolódnak, és a kamera sokat fogyaszt az állandó lemezforgatás miatt. És nem bírják a rázkódást.
-A belső merevlemezek is érzékenyek a rázkódásra, és a légköri nyomás változásaira, ha pedig elromlik, nagyon drága a cseréje.
-A belső, mozgóalkatrész nélküli merevlemezeknek (SSD) is drága a cseréje, és limitált írás-olvasási ciklust bírnak ki, kevesebbet, mint a sima merevlemez. Pár év alatt tönkremehet a rajta tárolt felvételekkel együtt.
-A memóriakártyás megoldásnál tartunk mostanában, ezek pedig a statikus elektromosságra, feltöltődésre érzékenyek, és sajnos elhasználódnak, nem örökéletűek.
 
Mindezen gyerekbetegségektől eltekintve jól használható az AVCHD, csak nagyon ügyelj arra, hogy minden esemény után másold fel a STREAM mappa teljes tartalmát egy beszédes néven a számítógépedre.
 
Miért NEM jó az AVCHD? Amikor lenyomod a kamera felvételkészító gombját, készül egy .mts videofájl a gép háttértárolójára. Ha újra megnyomod, a kamera lezárja ezt a fájlt, és következő gombnyomásra készít egy újabbat. Tehát, ha sok, kisebb felvételt készítesz (ahogy mindenki más is) egy nyaralás végére simán lehet 200-800 db picike videofájlod. 
 
Ezekkel az átlag felhasználó nem tud mit kezdeni!
A memóriakártyáról számítógéppel, vagy a kamerával meg tudja nézegetni őket, és itt ki is fújt a megtekintés lehetősége. Mivel pedig a kártyán nem illik tárolni ilyen felvételeket, fel kell másolni számítógépre mindet. Egyes televíziók ugyan támogatják a memóriakártyáról AVCHD lejátszást, de a kártya még mindig bármikor elhalálozhat, nem fogod tudni úgy használni, mint a videokazettákat: Icipici dobozokban feliratokkal a polcon:)
Ráadásul sokan szeretnének a szeretteiknek, barátaiknak adni a videókból, erre kiváló megoldás a pendrive-on való odaadás, de továbbra se tud senki, semmit kezdeni ezekkel, a sok kis fájlra rákattintgatva megnézésen kívül.
 
Azért nincs minden veszve!
A kameragyártók mindig adnak a kameráikhoz jól-rosszul működő szoftvereket, melyekkel összefűzhetjük a sok kis videót, vagy DVD-t írhatunk a videókból. Ez remekül hangzik, de a tapasztalat azt mutatja, hogy az ember meg van lőve, ha megtelik a memóriakártya, a szoftverre nincs ideje hogy kitanulja, vagy simán csak nem ért a számítógéphez annyira, hogy nekiálljon.
Amikor elkezdtem az emlékmentést, fel se merült bennem, hogy egyszer digitális anyagokat fogok "digitalizálni" de alkalmazkodni kell a piaci igényekhez...